Giuliano

3 obľúbené talianske jedlá, v ktorých dominujú paradajky

3  obľúbené talianske jedlá, v ktorých dominujú paradajky

Keď sa povie „talianska kuchyňa“, takmer okamžite si dokážeme vybaviť taliansku trikolóru, zloženú z troch základných farieb štátnej vlajky: zelenej, bielej a červenej. Nie náhodou tieto farby pripomínajú práve tri najdôležitejšie, lepšie povedané, najnutnejšie ingrediencie každej talianskej domácnosti – bazalku, mozzarellu a paradajku. Však vedeli by ste si vôbec predstaviť stredomorskú kuchyňu bez tých malých sladkých červených plodov, ktoré sa tak často omylom radia medzi zeleninu? Nie, pravdepodobne by si to nevedeli predstaviť ani samotní Taliani, ktorí by sa bez týchto paradajkových špecialít rozhodne nezaobišli. 

Bruschetta

Chrumkavý, nad ohňom opečený, na tenko nakrájaný chlieb, podávaný s cesnakom, pestom, dusenými hríbmi alebo grilovanými, či pečenými paradajkami, to je všeobecne známa talianska klasika, jednoducho nazývaná – bruschetta. Pôvodom tejto tradičnej delikatesy je oblasť Kompánia, ktorá je známa tiež ako oblasť pestovateľov paradajok, avšak netrvalo dlho a bruschetta sa rozšírila prakticky do celého Talianska. Originálnymi a najobľúbenejšími ingredienciami, vhodnými na prípravu pravej bruschetty sú predovšetkým paradajky a mozzerella, ktoré sa podľa chuti zľahka polievajú extra panenským olivovým olejom. Výbornou kombináciou sú tiež sušené paradajky s čerstvou bazalkou, ktorej chuť Taliani jednoducho milujú.

Šalát Caprese

Studená obložená misa alla Caprese – mohol by jestvovať lepší spôsob ako si vychutnať dokonalo zrelé a šťavnaté paradajky? Základom správneho šalátu caprese sú veľké prezreté paradajky, pochádzajúce zo slnečných oblastí, kvalitná mozzarella, čerstva bazalka a pár kvapiek extra panenského olivového oleja. Niektorí milovníci caprese dokonca tvrdia, že je hriech dochucovať si toto letné jedlo olivovým olejom, keďže samotná šťava z paradajok, s kombináciou slaného nálevu, v ktorom je mozzarella naložená, vytvára jedinečnú a plnohodnotnú chuť pre každého milovníka nefalšovaných chutí. Šalát caprese je v modernej gastrónomii pomerne mladým jedlom, vynájdeným približne v 19. storočí na talianskom ostrove Capri, podľa ktorého je nazvané.

Pesto Trapanese

Pesto Trapanese nie je tradičným pestom, resp. talianskym bylinkovým pyré alebo omáčkou, vyrobenou z bazalky, olivového oleja, parmezánu a píniových orechov, ako by sme si spočiatku mohli myslieť, pretože základnou ingredienciou pri príprave tohto druhu pesta sú práve čerstvé paradajky. Ortodoxné trapanese dokonca neobsahuje píniové orechy, ale pražené vlašské orechy alebo mandle, ktoré pestu dodávajú jeho jedinečnú, zemitú a plnú arómu. Pôvodom pesta trapanese je sicílske mesto Trapani, od ktorého je odvodený aj jeho samotný názov, avšak Sicílčania ho tiež často prezývajú Agliata alebo Agghiata. Hodí sa výborne k pečenej alebo sušenej bruschette, k cestovinám alebo len tak, ako predjedlo k syrom a červenému vínu.