Pasta alebo ak chcete cestoviny, sú tradičnou a neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne, v ktorej nezastupujú len akúsi úlohu prílohy k mäsitým jedlám či polievkam, ale predstavujú samostatný chod – hlavné jedlo. V Taliansku sú cestoviny treťou najobľúbenejšou surovinou, hneď po kvalitnom víne a domácom chlebe. Variabilita prevedenia a prípravy talianskej „pasty“ je však tak rozmanitá a široká, že je viac-menej ponechaná na Vašej osobnej fantázii a chuti.
Penne
Penne patria medzi krátke, duté, rúrkovité cestoviny, ktoré sa výborne hodia k omáčkovým pokrmom, pozostávajúcich z paradajkového alebo smotanového základu, dajú sa veľmi dobre zapekať a sú tiež výbornou prílohou k bravčovému alebo kuraciemu mäsu. Penne pochádzajú z južného Talianska a ich názov v preklade znamená skosené husie brko, určené na písanie, na ktoré sa svojím tvarom podobá. Sú veľké 3 až 5 cm a na oboch stranách majú diagonálne skosené konce.
Fussili
Za fusili vďačíme kuchárovi z roku 1550, ktorý slúžil toskánskemu veľkovojvodovi. Z tvrdej pšenice, vody, soli a vajec vykúzlil cestoviny v tvare vretien, pričom ničím neobvyklým sú ich farebné variácie, ako napr. zelený variant vďaka špenátu, červený zásluhou chilli či čierna farba skrz sépiám.
Papardelle
Papardelle sú veľké, široké, ploché cestovinové rezance, podobné cestovinám fettuccine. Názov týchto cestovín pochádza zo slovesa "pappare", čo v preklade znamená hltať. Čerstvé cestoviny sú dva až tri centimetre široké a môžu mať šikmé okraje. Táto cestovina sa tradične podáva s veľmi bohatými, ťažkými omáčkami, najmä takými, ktoré obsahujú mäso - divinu, ktorá je obzvlášť populárna v zime.