Snáď neexistuje známejšia talianska polievka ako minestrone. Jej tradícia v talianskej zemi má také pradávne korene, že každý obyvateľ tohto polostrova sa môže istým spôsobom považovať za jej tvorcu. Nejeden z vás o nej určite počul, ak ju ešte neochutnal. Polievka je tak známa, že chuť predchádza jej povesť. Každý kraj má niečo jemu vlastné a tak sa pri minestrone môžete stretnúť s veľkým množstvom variácií a receptov.
Čo sa v nej ukrýva
Minestrone je hustá polievka zo zeleninového základu. Často v nej nájdeme ako prídavok ryžu či cestoviny. Medzi hlavné zložky polievky patrí fazuľa, cibuľa, zeler, mrkva a paradajky. Na to, ako pripraviť minestrone neexistuje žiadny konkrétny recept. Pretože polievka ako taká môže byť vyrobená z akejkoľvek zeleniny v sezóne. Môže byť spravená na vegetariánsky spôsob, alebo môže obsahovať mäsový vývar, napríklad z kuraciny.
Autor mnohých kníh o jedle a víne Angelo Pellegrini však tvrdí, že základ minestrone tvoria práve fazuľový vývar a fazuľové bôby.
Druhy polievok
V modernej taliančine sú tri slová zodpovedajúce anglickému slovu soup (po slovensky polievka). Zuppa, ktorá sa používa v zmysle paradajkovej polievky alebo rybacej polievky; Minestra, ktorá sa používa v zmysle výraznejšej polievky, ako napríklad zeleninovej, a tiež pre "suché" polievky, menovite cestoviny; A minestrone, čo znamená veľmi veľkú alebo iba veľkú polievku, prípadne guláš, aj keď význam je teraz spojený s týmto konkrétnym pokrmom.