Giuliano

Všetko, čo ste (ne)vedeli o bruschettách

Všetko,  čo ste (ne)vedeli o bruschettách

Možno mnohým z vás pri slove bruschetta napadne suchý chlieb. Prinajlepšom suchár s paradajkami navrchu. Tak to však nie je. Bruschetta nie je len suchár, ale už oddávna súčasť európskeho jedálnička. Jej príbeh sa začal v skromných pomeroch ako opečený chlieb potretý olivovým olejom a cesnakom. Vypracovala sa na niečo viac, keď sa ochutila farebným korením či inými ingredienciami.
Začiatky
Pôvod tohto datujú kuchári so záujmom o históriu najmenej do 15.storočia, konkrétne do stredného Talianska. Slovo bruschetta pochádza z talianskeho výraz bruscare, ktorý v preklade znamená „piecť nad uhlím“. A tu je aj vysvetlenie, ako sa bruschetti vyrábajú. Ak ste si mysleli, že sa pečú v peci či na grile, mali ste pravdu. Je to skutočne tak. 
Výroba
Bruschetta sa tradične vyrába z toskánskeho chleba, ktorý má zväčša oválny tvar. Tieto chlebíčky sú bielej farby a vo vnútri sú doslova nadýchané, po ich okrajoch je hnedastá chrumkavá kôrka. Ako sme vyššie spomínali, v dnešnej dobe sa na ich výrobu používa skôr gril - tzv. brustilina grile - ktorý v skutočnosti vyzerá ako kovový plát s otvormi a drôtenou podložkou. Táto pomôcka sa vkladá do zdroja ohňa (gril). Chlieb sa na ňom opeká z oboch strán nasucho a rovnomerne dlho. 
Ako, kde a s čím
Antipasti, teda predjedlo - práve do tejto kategórie radíme bruschetti. V Taliansku sa zvyčajne jedia na raňajky alebo sa podávajú ako predjedlá k hlavným chodom. Najzákladnejšie topingy, ktorými sa ochucujú bruschetti, sú olivový olej, cesnak, bazalka či rajčiny. Ale nesmieme zabúdať aj na tradičné talianske korenie, ktoré dodáva tomuto predkrmu potrebnú a jedinečnú chuť. 
Ako ste si mohli všimnúť, bruschetta je jednoduchým, no pestrým doplnkom jedálnička. Všestranné jedlo, ktorým si spestríte aj vašu kuchyňu.