Písalo sa 18. storočie (to je to so 17-tkou na začiatku), keď do Európy „pricestovala“ plodina, dnes jedna z najznámejších a najvyužívanejších – zemiak. Vďaka svojej nenáročnosti sa v Európe rýchlo šíril a čoskoro sa ocitol aj na Apeninkom polostrove. Netrvalo dlho a vynaliezaví Taliani vymysleli svoj jedinečný druh halušiek – gnocchi.
Gnocchi sa preslávili v celom svete vďaka jednoduchej príprave a množstvu variácií. Ich využitie v gastronómii je úžasne široké. Ale predtým, ako sa zameriame na ich rôzne kombinácie, pozrieme sa do časov (chválabohu) dávno minulých.
Dodnes nie je známe, kedy sa po prvý raz v histórii kulinárstva objavili na tanieroch gnocchi v podobe, v akej ich poznáme dnes. Avšak podľa historikov bol prvá porcia čohosi, čo by sa týmto menom mohlo honosiť, servírovaná už zrejme niekedy v 18. storočí. Dnešná verzia talianskych halušiek je akési dedičstvo prvej svetovej vojny. Dôvod ich vzniku bol celkom jednoduchý. Nedostatok potravín v tomto vojnovom období spôsobil, že šikovné ženy uplatnili svoju kreativitu a vytvorili recepty, ktoré sa stali kulinárskymi klasikami. Medzi takúto klasiku môžeme zaradiť aj gnocchi.
Podľa Sílvia Lancellottiho, autora Klasickej kuchárskej knihy, sa taliansky národ v počas vojny rozdelil, ako to už v takých časoch býva zvykom, na bohatých a chudobných. Nedostatk surovín v komore bohatých spôsobil, že si bohatí ľudia mohli dovoliť vyrábať a variť vlastné cestoviny. Chudobní však museli vymyslieť spôsob, akým by bolo možné premeniť starý chlieb na ich každodennú napodobeninu. Väčšina ho pomlela alebo nastrúhala a zmiešala s trochou múky a horúcej vody.
Dnes sa gnocchi vyrábajú v rôznych verziách. Ako väčšina talianskych jedál má aj gnocchi rôzne podoby v závislosti od toho, v ktorom regióne sa vyrábajú. Jeden z príkladov je druh Lombard a toskánsky malfatti (doslova "zle vyrobené"). Tento druh gnocchi sa vyrába s riccotou, múkou a špenátom. Podobne ako toskánsky gnudi, ktorý ale obsahuje menej múky. Vo všeobecnosti sa gnocchi bežne varia vo vriacej osolenej vode. Jestvujú recepty s vajíčkami, s hríbami, s orechovou múkou a dokonca sladkými prípravkami. Môžu byť plnené alebo podávané s rôznym druhom omáčok. Gnocchi sa zvyčajne jedia ako hlavný chod, avšak môžu sa použiť aj ako prílohy napríklad do polievok (minestrone).
Ak ste dostali chuť vyskúšať toto talianske jedlo a nemáte čas na ich vlastnú výrobu, v špecializovaných obchodoch nájdete pomerne slušný výber z tých najkvalitnejších domácich gnocchi.