Určite sa mnohí z vás stretli s etiketou pri jedle, resp. ako sa správne správať v reštaurácii. No niektorí z vás možno nevedia, že nielen samotné stolovanie je hotová veda, ale aj zvyky pri jedení nie sú celkom jednotné v každej krajine.
Každý národ je zvyknutý na iný druh predjedál, hlavných jedál a príloh, taktiež aj nápojov. Dalo by sa povedať, že jedlo, hlavne to národne, je pre každú kultúru špecifické. A to, čo ho robí odlišným, je najmä pestrá paleta druhov potravín a ich rôzne kombinácie.
Talianske jedlo je preslávené hádam vo všetkých kútoch sveta. No v rôznych kútoch sveta sa k nemu pristupuje trochu inak.
Aj vy patríte medzi tých, ktorý si dávajú k večeri kapučíno alebo si k cestovinám doprajete takmer hriešne množstvo kečupu? Ak áno, práve tieto priestupky sú označované za kulinársky hriech.
Talianska káva a pizza preslávila tento stredomorský národ. Pre obyvateľov Apeninského polostrova je káva niečo ako nápoj bohov. Kapučíno je ich pýchou. Preto má v ich jedálničku špeciálne miesto. Kapučíno – to si s veľkou chuťou dožičia zásadne iba predpoludním, hlavne k raňajkám - napriek tomu, že ostatné druhy kávy pijú bez ohľadu na čas. Rodení Taliani popoludní na kapučíno ani nepomyslia.
Viete, podľa čoho Taliani zistia, že ste cudzincami v ich krajine? Keď sedíte v pravej talianskej reštaurácii, objednávate si cestoviny a poprosíte čašníka o fľašu kečupu.
On ju vám so zmäteným výrazom v tvári donesie, avšak neporozumie, prečo sa tie delikátne cestoviny chystáte sprzniť príchuťou kečupu.
Tento zlozvyk ochucovania cestovín, ale aj pízz či iného jedla, nie je jediným. No dalo by sa povedať, že je najčastejším faux-pas, s ktorým sa určite stretol nejeden z vás.
Možno ste sa stretli s tým, že rizoto a cestoviny sú považované len za prílohy k iným jedlám. No ich význam je zásadne iný. Nemajú len „sprevádzať“ ostatné jedlo na tanieri, ale oni sami majú byť tým hlavným jedlom.
Ruku na srdce, kto z vás dodržuje správne tradície talianskej kuchyne?