Giuliano

Sme vášniví kávičkári, preto podávame Kimbo

Sme vášniví kávičkári, preto podávame Kimbo

Raz je káva označovaná ako nápoj s prínosom pre športový výkon, inokedy sa spomínajú pozitívne alebo negatívne účinky na naše zdravie - aj preto bez problémov nachádzame množstvo zástancov, ale i odporcov pravidelného pitia kávy.


Bez ohľadu na to, do akého "tábora" patríte práve vy, káva je doslova fenomén, ktorý si zaslúži pozornosť. My v Giuliane sme veľkí kávičkari a servírujeme vám jednu z najlepších talianskych káv vôbec, Caffé Kimbo.


Neapolské Kimbo v Giuliano


Káva Kimbo vznikla v malej pražiarni v Neapole pred takmer polstoročím. V „meste espressa“ ju založila rodina Rubinovcov. Po desiatich rokoch prevádzky sa dostavili prvé úspechy a spoločnosť sa stala lídrom medzi pražiarňami kávy v Neapole. Nasledovali ďalšie úspechy a spoločnosť sa v roku 1994 stala druhým najväčším producentom balenej kávy v Taliansku. V súčasnosti Caffé Kimbo stále výraznejšie vstupuje na medzinárodné trhy. Hlavnou príčinou úspechu kávy Kimbo je kvalita. Skvelé obchodné výsledky sú dosahované dôsledným výberom najjemnejších kávových zŕn priamo v krajine pôvodu, odborným pražením, mletím a testovaním kvality pred balením.


Legenda o káve


Existuje množstvo legied o tom, ako tento povzbudzujúci nápoj vznikol. Jednoznačne preukázateľné je iba to, že pravlasťou kávy je Etiópia (v legendách sa spomína aj Keňa). Jedna z legiend hovorí, že za objavenie povzbudzujúcich účinkov látok, ktoré kávovník obsahuje v listoch aj plodoch, môžu kozy z etiópskej provincie Kaffa - tie sa z nedostatku potravy začali pásť práve na kríkoch obsypaných červenými plodmi. Pastier, ktorý mal na starosti stádo spomínaných kôz (údajne sa volal Kaldi) si všimol, že krátko na to boli kozy neobvykle čulé, divokejšie ako obvykle - a povzbudzujúci účinok na kozy si spojil s ich novou potravou. Zrná divoko rastúcej kávy (ale aj listy) sa následne stali súčasťou "jedálneho" lístka domorodých obyvateľov, ktorí ich predovšetkým žuli.


Ďalšia z legiend hovorí o tom, že spomínaný Kaldi bol podstatne šikovnejší ako kozy a usúdil, že listy a plody kávy by mu mohli priniesť lepší povzbudzujúci účinok, ak by si ich "vyvaril" vo vode. Vyskúšal to a objavil „prvú kávu“, povzbudzujúci odvar, ktorým zaháňal únavu a vyčerpanosť.

Vďaka etiópskym bojovníkom - ktorí si červené kávové bôby nosili ako súčasť proviantu na svoje výpravy -, karavánam s otrokmi z Etiópie a pútnikom sa káva dostáva až do Mekky. Arabský svet sa tak stáva rozhodujúcim v pestovaní kávy. V Jemene sa na terasovitých záhradách zakladali kávovníkové plantáže, prístavné mesto Mokka na brehu Červeného mora sa stáva prekvitajúcim centrom obchodu s kávou. Boli to práve Arabi, ktorí urobili z pitia a prípravy kávy dokonalý obrad. V Mekke vznikli prvé kaviarne, v ktorých sa pútnici z islamského sveta mohli zoznámiť s chuťou kávy a aj s jej povzbudzujúcimi účinkami.


Pestovanie kávovníkov


Káva je plodom tropickej rastliny nazývanej kávovník, s latinským názvom Coffea.  Kríky/stromy kávovníkov kvitnú iba krátky čas, ale niekoľkokrát do roka, čo umožňuje ich mnohonásobný zber. Kávovníkové plantáže poskytujú úchvatný pohľad v dobe kvetu a zretia plodov. Drobné biele kvietky výrazne voňajú a zrelé bobule kávovníka sú sfarbené do tmavočervenej až fialovej farby. Svojim tvarom pripomínajú naše čerešne.


Farba a správna zrelosť zbieraných plodov je veľmi dôležitá pre konečnú kvalitu kávy. Najchutnejšia káva je z kávových zŕn získaných z tmavočervene sfarbených plodov. Na pestovateľské účely sú v súčasnosti využívané predovšetkým dva druhy - Coffea Arabica a Coffea Canephora (označovaná aj ako Robusta), v minimálnom objeme sa ešte v niekoľkých oblastiach na africkom území pestuje kávovník Coffea Liberica. Arabica a Robusta sú pestované na plantážach po celom svete, 70% z celkovej produkcie kávy však pripadá na Arabicu.

Tak čo, spravili sme vám chuť? Tak príďte k nám do Giuliana na šálku lahodnej Kimbo kávičky.:)