Sardínia je malebný ostrov patriaci Taliansku. Okrem mnohých krásnych prírodných skvostov ponúka aj chutnú tradičnú kuchyňu. Jej základnými piliermi sú mäso, mliečne výrobky, zrná a zelenina, v menšom rozsahu homár (aligusta), scampi, bottarga (butàriga), chobotnica či tuniak. Pýchou, ako aj v celom Taliansku, je tradičné víno.
Delikatesy a chlieb
Ozajstnou delikatesou je pečené prasiatko (porcheddu) a diviak (sirbone), ktoré sa špecificky pražia na šupkách alebo varených dužinách z bôbov a zeleniny, zahustené chlebom. Najpoužívanejšími bylinkami v jedlách sú mäta a koriander. Typickou potravinou je aj sardínsky chlieb. Je suchý a má oveľa väčšiu trvanlivosť ako klasický chlieb, ktorý poznáme u nás. Jeho hlavným výrobným tajomstvom je fakt, že je zložený iba z vody a múky a práve to vytvára nezameniteľnú chuť. Často sa servíruje na raňajky, či ako príloha k rôznym jedlám alebo polievkam.
Tradičné syry
Typickou črtou klasických bruskiet podávaných na Sardínii je kombinácia chleba, paradajok, bazalky, oregana a cesnaku, doplnená o tradičný syr mozzarella alebo ovčí syr. Tento syr je takisto výhradným produktom ostrova. Medzi komerčne najznámejšie syry z oblasti sa považujú najmä Pecorino Sardo, Pecorino Romano, Casizola, Ricotta a Casu Marzu (pozoruhodný syr obsahujúci často živé larvy hmyzu, tvoriace unikátnu kultúru vo vnútri samotného syra).
Sardínske víno
Sardínia je okrem znamenitého jedla aj krajom úžasného vína. Typickými sú Cannonau, Malvasia, Vernaccia a Vermentino. Tieto vína sú výnimočné najmä svojou ľahkosťou a nádychom bobúľ ovocia. Najznámejším a najviac vystihujúcim je Vermentino. Toto špeciálne hrozno sa pestuje primárne iba na ostrove Sardínia. Jeho listy sú tmavozelené, hrozno jantárovo-žlté a visiace v pyramídových zväzkoch. Miestni vinári ho často pestujú na svahoch smerujúcich kolmo na more. Dôvodom je využitie odrazového svetla pre lepšie dozretie všetkých častí bobúľ.